Werona na 2 dni – co warto zobaczyć?

Do Werony przyleciałyśmy późnym wieczorem, samolot był minimalnie opóźniony i niestety nie udało nam się złapać ostatniego autobusu do miasta. Bilety na samolot złapałam w cenie 154zł od osoby. Nie pamiętam już dokładnie ile nas wyszła taksówka z lotniska, ale cena dla 3 osób była bardzo przyzwoita (15-20 euro).

Leciałyśmy o zachodzie Słońca, widoki z samolotu były przepiękne!

Nocleg rezerwowałam poprzez airbnb, w samym centrum miasta! Za całe mieszkanko zapłaciłam łącznie 202 euro (około 100zł za noc od osoby). Lokalizacja była naprawdę genialna, mieszkanie było tuż przy Arena di Verona, a do tego miałyśmy uroczy tarasik, na którym piłyśmy poranną kawkę i spędzałyśmy wieczory przy winku. Wnętrze mogłoby zostać trochę odświeżone, ale nie było tragedii 🙂

Pierwszego dnia wybrałyśmy się na spacer po Weronie zaliczając po kolei wiele punktów z mojej listy. Załączam link do map Google według których spacerowałyśmy KLIK

Zamek CastelvecchioMAPA

Budowa usytuowanego nad brzegiem rzeki Adygi zamku została zapoczątkowana w 1354 roku przez Cangrande II della Scala. W jego obręb włączono część murów miejskich. Budowla poddawana była licznym przebudowom, zatracając swój pierwotny kształt architektoniczny. W latach 1923-1926 zamek poddano gruntownym pracom restauracyjnym, przywracając mu stylizowany na średniowieczny wygląd. Na zamku mieści się muzeum.

Arco dei GaviMAPA

Rzymski łuk triumfalny znajdujący się obok zamku Castelvecchio. Współczesna budowla jest wzniesioną w 1932 roku rekonstrukcją oryginalnego łuku, zniszczonego przez Francuzów w 1805 roku.

Basilica di San ZenoMAPA

Kościół benedyktyński ze słynnym portalem zachodnim zbudowanym około 1138 roku. Po bokach portalu umieszczone są dwa bogato rzeźbione zespoły marmurowych kwater. Po prawej stronie, sześć górnych kwater zawiera sceny z Księgi Rodzaju, dwie najniższe natomiast sceny związane z królem Teodorykiem. Po lewej stronie znajdują się sceny z Nowego Testamentu. Drzwi wejściowe są obłożone 48 płytami z brązu datowanymi na połowę XII wieku.

Porta San ZenoMAPA

Brama dawnych średniowiecznych murów miejskich Werony, zbudowana w 1542 roku przez architekta Michele Sanmicheli.

W tym miejscu zrobiłyśmy sobie przerwę na kawę, koszt to 1 euro za czarną kawę, 1,5 euro za capuccinno.

Porta PalioMAPA

Podobnie jak Porta San Zeno, ta brama również została zaprojektowana i zbudowana w latach 1550–1561 przez architekta Michele Sanmicheli. Solidne kolumny doryckie nadają konstrukcji elegancji i siły.

Palazzo Orti ManaraMAPA

Po drodze było dużo ładnych kamienic i ciekawych dziedzińców.

Porta BorsariMAPA

Rzymska brama znajdująca się na końcu dzisiejszej ulicy Corso Porta Borsari. Pierwotna brama została wzniesiona w tym miejscu w czasach rzymskich, w latach 50-40 p.n.e., jako element wznoszonych wówczas murów obronnych antycznego miasta.

Tak oto zatoczyłyśmy koło i znalazłyśmy się z powrotem w centrum Werony.

Piazza delle ErbeMAPA

Najpiękniejszy plac w Weronie położony w miejscu dawnego forum romańskiego, otoczony pałacami, domami kupieckimi i kawiarniami. Codziennie otwiera się tu targowisko na którym można kupić owoce, warzywa, wyroby ze skóry i pamiątki.

Fontana Madonna Verona MAPA

Palazzo MaffeiMAPA

W XVII-wiecznym pałacu znajduje się muzeum z Werońską sztuka, międzynarodowymi arcydziełami, rzeźbami z brązu i ceramiką. Przed pałacem stoi Skrzydlaty Lew Świętego Marka Ewangelisty.

Arco della Costa MAPA

Z łuku bramy zwisa żebro wieloryba. Według legendy ma ono spaść dopiero wtedy, kiedy przejdzie pod nim zamężna dziewica.

Pamiątki na targu.

Piazza dei SignoriMAPA

Otoczony interesującymi budynkami plac z pomnikiem Dantego Alighieri i kawiarniami.

Pomnik Dantego AlighieriMAPA

Palazzo della RagioneMAPA

Grobowce ScaligerichMAPA


Misterne, wysokie grobowce rodu Scaligerich – XIV-wiecznych władców przedstawionych tu na koniach.

Dom RomeaMAPA

Następnie udałyśmy się w kierunku rzeki Adygi.

Krótka przerwa na pizzę i Aperola. We Włoszech większość knajp otwiera się dopiero na wieczór, pamiętajcie o tym, bo w ciągu dnia ciężko znaleźć miejsce na obiad, nam się udało dopiero za którymś razem. Dodatkowo do rachunku jest doliczane coperto, zależnie od miejsca jest to około 1-2 euro od osoby. Pizza z Aperolem i dodanym coperto to koszt około 15 euro od osoby.

Bazylika Świętej AnastazjiMAPA

Okazały XIII-wieczny kościół z gotyckim freskiem „Święty Jerzy i księżniczka” autorstwa Pisanella.

Widoki z Ponte PietraMAPA

Funicolare di Castel San PietroMAPA

Warto się wybrać bo widoki na Weronę są niesamowite!

Zamek Świętego Piotra (Castel San Pietro) – MAPA

Katedra w Weronie (Cattedrale di Santa Maria Matricolare) – MAPA

Kościół Świętej Eufemii (Chiesa di Sant’Eufemia)MAPA

Drugiego dnia w Weronie dojechała do nas pozostała część wycieczki, także ten dzień spędziliśmy na spacerowaniu po nowych miejscach, jak i tych, które zdążyłyśmy już odwiedzić poprzedniego dnia. Centrum Werony jest dość małe.

Śniadanko i w drogę!

Dom Julii (Casa di Giulietta)MAPA

Muzeum w XIV-wiecznym gotyckim domu z kamiennym balkonem, który podobno zainspirował Szekspira do napisania słynnego dzieła.

Z uwagi na obostrzenia związane z koronawirusem kolejka do tego miejsca była bardzo długa.

Znowu trafiliśmy na Piazza delle Erbe.

Dante z bliska.

Amfiteatr w Weronie (Arena di Verona)MAPA

Dobrze zachowany rzymski amfiteatr mieszczący 20 tys. osób, słynący z letniego programu operowego. Akurat gdy wybrałyśmy się na zwiedzanie amfiteatru trwała tam jakaś próba, często organizowane są również różne koncerty. Koło tego miejsca przechodziłyśmy dosłownie co chwilę, a mieszkałyśmy kilka kroków obok.

Pałac Barbieri (Palazzo Barbieri)MAPA

Kolejny obiad i kolejna pizza z Aperolem 🙂

Cmentarz (Cimitero Monumentale)MAPA

Kościół San Fermo Maggiore (Chiesa di San Fermo Maggiore)MAPA

Kolejnego dnia wybraliśmy się nad Jezioro Garda – link do wpisu.

Dodaj komentarz